Dla małych średnich lub dużych przedsiębiorstw zajmujące się produkcją lub dystrybucją mebli, a także akcesoriów związanych z meblarstwem.

System do zarządzania i planowania produkcji ma za zadanie głównie przyspieszenie procesów związanych z produkcją mebli, a także wprowadzenia automatyzacji tam gdzie pozwoli ona na oszczędność czasu. Dodatkowo pozwala na wykrycie czynności powodujących jakiekolwiek straty czasowe lub związane z kosztami i natychmiastowe wprowadzanie zmian w celu ich poprawy. Ważną rolę w branży meblowej odgrywa optymalizacja procesów logistycznych, utrzymywanie stanu magazynowego na poziomie zapewniającym ciągłość produkcji oraz umiejętne kierowanie oferty gotowych już wyrobów dla klienta. Branża charakteryzuje się szeroką współpracą z wieloma poddostawcami, którzy oferują komponenty czy materiały konieczne do produkcji, przez co należy skupić się na doskonaleniu procesów logistycznych.

Branża meblowa, jako jedna z branż, w której wdrażany jest system do zarządzania i planowania produkcji Plan-de-CAMpagne

Produkcja mebli należy do szóstej w kolejności gałęzi przemysłu – drzewno papierniczego. Ta gałąź przemysłu, jako surowiec do obróbki wykorzystuje zasoby określonych gatunków drzew zgromadzonych w kompleksach leśnych. Wyróżnia się głównie: przemysł tartaczny, przemysł przetwórstwa drzewnego, przemysł zapałczany, przemysł celulozowo-papierniczy.

Meble produkowane w Polsce są już od wielu lat sprzedawane niemalże na całym świecie, będąc jednocześnie jednym z najlepszych polskich towarów eksportowych.

Utrzymanie dobrej rozwoju przemysłu meblarskiego na wysokim poziomie wymaga wielu działań

wspierających, z których bardzo istoty okazuje się system do zarządzania i planowania produkcji. Dzięki takim działaniom możliwe jest skuteczniejsze funkcjonowanie na rynkach

zagranicznych, a także konkurowanie z zagranicznymi producentami.

Dobierając odpowiednie moduły podczas procesu wdrażania systemu Plan-de-CAMpagne dla branży meblowej, nasi specjaliści kierują się głównie potrzebami danej branży podczas procesów produkcyjnych. Dążą to tego, aby wdrażany system optymalnie spełniał wymagania klienta.

Program wspiera branżę meblową w poniższych aspektach:

Zarządzanie magazynem

Sprawność procesów na magazynie, często decyduje o terminowym rozpoczęciu produkcji, ponieważ bez niezbędnego materiału nie będzie ona możliwa. Materiał używany do produkcji mebli musi spełniać wymagane standardy jakościowe. Automatyzacja procesów na magazynie poprzez system Plan-de-CAMpagne, pozwala na uniezależnienie się przedsiębiorstwa od konkretnych pracowników magazynu.

Elektroniczna współpraca z odbiorcami i dostawcami

Umożliwia tworzenie zamówień. W prosty sposób można uzyskać oferty dla klienta, które system następnie samoczynnie przekształci na zamówienie.

Sterowanie przepływem dokumentów z dostawcami i odbiorcami

Dzięki temu firma jest w stanie automatycznie przesyłać dokumenty w formie elektronicznej, w prosty sposób tworzyć zamówienia, potwierdzenia, cenniki lub faktury. Pozwala to na odciążenie personelu przedsiębiorstwa, unikając np. ręcznego tworzenia oferty.

Automatyzacja procesów logistycznych

Ustalają termin dostarczenia wysyłki do klienta, należy wziąć pod uwagę terminy zakończenia produkcji oraz czas potrzebny na transport przesyłki. Należy zrobić to w taki sposób, aby uniknąć jakichkolwiek opóźnień. Funkcje Plan-de-CAMpagne, związane z modułem logistyki, okazują się bardzo pomocne dla użytkownika programu. Dzięki nim w prosty sposób możliwa jest obsługa kalendarzy dostawców, ciągła kontrola wszelkich terminów związanych z dostawami, w tym przypadku głównie materiałów, służących do produkcji mebli. Korzyścią jest także bezpośrednie przesyłanie zleceń przewozowych, bezpośrednio do systemów firm spedycyjnych, a także szybkie wygenerowanie dokumentów koniecznych dla kierowców, takich jak faktury czy listy załadunkowe.

Kontrola zapasów na magazynie

Optymalny stan magazynowy uzyskuje się wtedy, gdy utrzymany zostaje minimalny stan magazynowy, a jednocześnie zapewniony dostęp do niezbędnych surowców w celu zapewnienia ciągłości produkcji. Plan-de-CAMpagne zapewnia utrzymanie stanu magazynowego na optymalnym poziomie poprzez automatyczne zamawianie materiałów w chwili nadania numeru produkcyjnego. Zamówiony zostaje materiał dokładnie w ilości potrzebnej do danego procesu, tak, aby niczego nie zabrakło ani też nie było niepotrzebnej nadwyżki.

Stosowanie rejestracji pracy na produkcji

Rejestrowanie na bieżąco wykonywanych operacji produkcyjnych umożliwia przyspieszenie procesu, ponieważ każdy kolejny pracownik wie od razu, jaką kolejną operacje należy wykonać, a także każda osoba w firmie ma możliwość śledzenia postępu procesu produkcyjnego.

Wykorzystanie modułu do zarządzania plikami CNC usprawnia proces przesyłania programów bezpośrednio do maszyny, a także przechowuje programy na maszynę pod konkretną kalkulacją. Usprawnia to proces rozpoczęcia danej obróbki oraz gwarantuje uniknięcie pomyłki przez pracownika.

Produkt konfigurator

Coraz więcej klientów decyduje się na zakupy przez internet, kierując się głównie zyskaniem na czasie. Przeglądając strony internetowe, decydują się na dany produkt. Jeden z modułów Plan-de-CAMpagne, pozwala na składanie zamówień przez internet lub też podgląd aktualnych stanów magazynowych. Dzięki temu klient od razu widzi, czy interesujący go produkt jest dostępny do zamówienia. Możliwe jest przedstawienie wyprodukowanych mebli w bardzo atrakcyjny sposób, co jeszcze bardziej przekonuje klienta o podjęciu decyzji zakupu.

Profesjonalna wiedza wdrożeniowców firmy Datacomp oraz skuteczne doświadczenie przy wdrażaniu systemu do zarządzania i planowania produkcji sprawiło, że coraz więcej firm decyduję się na wykorzystanie programu Plan-de-CAMpagne w swoim przedsiębiorstwie. Przykładem dla branży meblowej jest firma Czart, dla której poniżej przedstawiony został przebieg wdrożenia:

 

Przykład Wdrożenia:

Firma Czart istnieje na rynku od 30 lat, mieści się w Jaroszowicach, niedaleko Wadowic . Specjalizuje się w produkcji mebli z drewna dębowego, olchowego i bukowego. W swojej ofercie posiada meble o szerokiej gamie wzorów i wybarwień. Zajmuje się także wykonawstwem projektów indywidualnych, takich jak zabudowy barów, wyposażenia restauracji itp.

System Plan-de-CAMpagne został wdrożony do firmy w 2011 roku.

Wdrożeniowcy przeprowadzili dokładną analizę w firmie Czart, skupiając się na zebraniu informacji, pozwalających na stworzenie jak najlepszego systemu. Na podstawie własnego doświadczenia oraz potrzeb i oczekiwań firmy Czart, stworzono system zawierający moduły:

  • podstawowy
  • logistyka
  • planowanie produkcji
  • lista elementów BOM
  • rejestracja czasów pracy
  • raporty produkcji
  • certyfikaty
  • cenniki
  • alternatywni dostawcy
  • moduł CRM

 

Od momentu zakończenia wdrożenia, Datacomp nieprzerwalnie zapewnia firmie wsparcie i opiekę techniczną.